FDS 2012 / IX edycja

Dziewiąty Festiwal Dobrego Smaku wyjątkowo odbył się w majowy weekend, w dniach 24 – 27 maja. Postanowiliśmy przyłączyć się do promowania zdrowej, naturalnej kuchni, opartej na sezonowych, świeżych produktach. Wspólnie z osiemnastoma restauracjami, dziesięcioma kawiarniami, zaproszonymi kucharzami, a przede wszystkim z Wami gotowaliśmy „Z tradycją i sezonowo”.

W festiwalowych lokalach było nie tylko pysznie, ale zdrowo i kolorowo. Podniebienia jurorów po raz kolejny podbiła restauracja Lili, która zachwyciła „Lekkim, pstrągiem osadzonym w musie, zwieńczonym kozim serem na konfiturze z czerwonej cebuli, kontrastującym z wyrazistym puree z młodego jęczmienia, czarną soczewicą i glazurowanymi marchewkami”. Drugie miejsce przypadło restauracji Jak pragnę wina za niecodziennie przygotowane ozorki, czyli za „Terinę z ozorów wołowych w kompozycji purre z buraka oraz marynowanej rzodkiewki i zielonej oliwy chrzanowej”. Ostatnie miejsce na podium zajęło zaś Ato Sushi i jego „Delikatna pasta z łososia otulona płatkiem sojowym w towarzystwie świeżego szpinaku, skropiona kremowym sosem blue cheese”. Jurorzy wysoko ocenili także „Łososia teriyaki podanego ze spaghetti z marynowanego ogórka i emulsją sezamową” z House of Sushi, który wg Was był z kolei najlepszym daniem festiwalowym.

Wśród kawiarni najlepszą okazała się Mebloteka Yellow i jej „Owocowy wek” podany z mrożoną lub czarną kawą. Waszym faworytem była Tubajka, której „Strawberry Fields” z kawą oczarował też jurorów, przyznali mu bowiem drugie miejsce. Przygotowane przez Litera Cafe „Ciasto prababci Kasi” zasłużyło na miejsce trzecie.

Festiwal obfitował w wiele nowości. Po raz pierwszy zaprosiliśmy Was do Kina ze Smakiem, gdzie czekała na Was spora dawka dobrego kina z gotowaniem w tle. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Szkołę Dobrego Smaku dla dzieci i pod czujnym okiem Grzegorza Łapanowskiego edukowaliśmy najmłodszych adeptów sztuki kulinarnej.

Nie zabrakło znanych i lubianych wydarzeń festiwalowych. W Szkole Dobrego Smaku była kura, sezonowe warzywa, owoce, jadalne kwiatki i kurczak ze „Wspomnienia z Lazurowego Wybrzeża”, który królował w Festiwalu w 2011 roku. Celebrowaliśmy też wino, a w jego tajniki wprowadzał nas sommalier Grzegorz Wrona. W Kulinarnej Grze Miejskiej wrócił do nas Franciszek Zakalec, za sprawą którego w sobotnie południe centrum miasta zamieniło się w niezwykłą kulinarną mapę.