FDS 2010 / VII edycja

To był przełomowy rok dla festiwalu. Zmieniliśmy formułę i wszystko potoczyło się znanym nam, miłośnikom jedzenia i gotowania, trybem. Po raz pierwszy to nie kucharze wychodzili do publiczności a publiczność do restauracji i kawiarni. Nowa formuła spodobała się łodzianom. Od tamtej pory liczba odwiedzających łódzkie lokale przybywa z roku na rok. Postanowiliśmy, że festiwal nie będzie ograniczał się tylko do konkursu dla restauracji i kawiarni. Postanowiliśmy poszerzyć jego formułę o: Szkołę Dobrego Smaku i Kulinarną Grę Miejską.

Gospodarzem Szkoły został andels Hotel. Mirosław Jabłoński, szef kuchni hotelu, zadziwił wszystkich wyszukanymi potrawami. Menu zachwyciło bez wyjątku wszystkich:

Pieczona perliczka z kaszą gryczaną na ostro w papierze ryżowym
i sosem malinowo-pomidorowym
Dziczyzna w plastrach bekonu na tostach z kurkami duszonymi w maśle
i sosem żubrówkowym
Mini pierożki faszerowane czekoladą i bakaliami z sałatką ze świeżych
truskawek i sosem lawendowym

W Pasażu Schillera szalał Franciszek Zakalec, który powołany został do życia przez Topografie. Od tamtej pory, zawsze w sobotę o 12.00, rozpoczynamy Kulinarną Grę Miejską. Bierze w niej udział ok. 80 osób, każdego roku więcej :-) . Rywalizacja jest ostra: trzeba odwiedzić restauracje i kawiarnie aby rozwiązać szereg zadań, które zostały przygotowane przez organizatorów. Jakie? Przenieść jajko na łyżeczce, odróżnić zioła, spróbować ostrych przypraw. Kto pierwszy wykona wszystkie zadania i dobiegnie do punktu startu, ten otrzymuje nagrodę. Są jeszcze nagrody pocieszenia…
fds_7