Festiwal Dobrego Smaku ma ugruntowaną pozycję na mapie łódzkich festiwali. To najstarszy festiwal kulinarny w Polsce (od 2003 r.), który doczekał się już sporo naśladowców w kraju. Festiwal cały czas ewoluuje.
Powstają kolejne projekty, które wzbogacają coroczne wydarzenie. Kulinaria niezaprzeczalnie są elementem kultury kraju i pod względem ważności nie ustępują innym dziedzinom sztuki. Stąd pomysł organizatorów, aby łączyć kulinaria z muzyką, tańcem, czy malarstwem i w ten sposób przybliżyć tradycję i kulturę różnych narodów.
Historia
Wróćmy do 2003 roku kiedy to powstaje koncepcja Festiwalu Dobrego Smaku. Pierwszy konkurs dla Kucharzy odbył się w Pasażu Łódzkim
2003 – 2008
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się wtedy, gdy kulinaria nie cieszyły się jeszcze tak wielką popularnością jak teraz, a przy Piotrkowskiej w Łodzi funkcjonowało ok. 20 restauracji i kawiarni. Wyjście do restauracji było czymś wyjątkowym, odświętnym i niecodziennym. Nie każdy miał na tyle odwagi, aby pójść do restauracji bez towarzystwa, bo było tak jakoś głupio samemu zasiadać przy stoliku. Festiwal w tamtych czasach miał też inną formułę. Szefowie kuchni gotowali swoje konkursowe potrawy w jednym z centrów handlowych, jury oceniało przygotowane menu, a śledzący to wydarzenie widzowie, musieli obejść się zapachem przygotowywanych smakołyków. Bardzo to była niekomfortowa dla wszystkich sytuacja. W jury zasiadali znani z ekranów kucharze: Kuroń, Pascal, Sowa, Scheller i wielu innych.
2009 – do dzisiaj …
Wszystko zmieniło się podczas 7. edycji, kiedy to pojawiła się nowa formuła wydarzenia i trwa niezmiennie do teraz. W tamtych czasach było to coś nieznanego. Festiwalowicze oblegali restauracje i kawiarnie, każdy chciał spróbować konkursowego dania, co nie było takie łatwe, bo nie wszystkie lokale były przygotowane na tak duże zainteresowanie gości. Dania festiwalowe kosztowały tylko 7 złotych. I choć pojawiły się nowe festiwale kulinarne, które naśladują ideę FDS, to zainteresowanie łodzian tym wydarzeniem nie słabnie. Konkursowe potrawy, desery i koktajle alkoholowe ocenia profesjonalne Jury, złożone z uznanych szefów kuchni.
Hitem festiwalu są mapki, które drukowane są w tysiącach sztuk, na których uczestnicy zapisują uwagi i oceny. Są tacy, którzy je kolekcjonują. Cena propozycji festiwalowych była zawsze promocyjna, tak aby uczestnicy mogli spróbować jak najwięcej potraw i deserów. Organizatorom zawsze zależało na wysokim poziomie konkursu i oprawie wydarzenia. Co roku odbywa się inauguracja Festiwalu, gala rozdania nagród, imprezy towarzyszące. warsztaty kulinarne.
Idea Festiwalu
Przez cztery dni Festiwalu należy spróbować jak najwięcej dań i deserów, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Każdego roku jest tamat przewodni wydarzenia, np. Zapomniane na nowo odkryte, Cztery kolory, cztery smaki, Śródziemnomorskie smaki, Dania inspirowane filmem. Szefowie kuchni i cukiernicy powinni przygotować danie lub deser, inspirując się tematem przewodnim. Uczestnicy festiwalu chodzą od restauracji do restauracji, próbując degustacyjnych potraw. Bywa, że jednego dania próbują dwie osoby, bo przecież chodzi o to, by doświadczyć jak najwięcej kulinarnych doznań.
To nowy projekt Festiwalu Dobrego Smaku. Zamiast pochodu, składania wieńców i polityki. Radość z odzyskanej Niepodległości można również celebrować w inny sposób – poprzez poszanowanie i umiłowanie polskiej tradycji kulinarnej, podanej w nowoczesnym wydaniu. Dobre, bo polskie! Restauracje przygotowują to, co w polskiej kuchni najcenniejsze i najbardziej charakterystyczne – dania z gęsiną, ale nie brakuje również propozycji dla wegetarian. W listopadzie celebrujemy smaki narodowej kuchni i delektujemy się tradycyjną polską gęsiną, jabłkami i cydrem.