HARMONOGRAM

12.08 od godz. 13:00 – 15.08 do godz. 18:00

Konkurs na najlepsze danie/lody/desery lodowe/koktajle alkoholowe

Nowa kategoria lody i desery lodowe zamiast deseru i napoju.

Uruchomimy system do głosowania. Nie zapraszamy w tym roku jurorów. Oceniać będą konsumenci.

11:00 | Konferencja prasowa, połączona z oficjalnym otwarciem centrum festiwalowego. Kokolobolo – OFF Piotrkowska

Wracamy do historii XX- lecia międzywojennego. „Kokolobolo” to łódzka knajpa, która powstała na początku XX wieku na rogu ulic Pomorskiej 11 i Wschodniej 28. Znajdowała się więc, na granicy dwóch części miasta – bogatej i biednej, za jaką uważano Bałuty. Stał się miejscem spotkań miejskich przestępców, m.in. Ślepego Maksa.

Restauracja będzie znajdować się na OFF Piotrkowska, od strony ul. Roosevelta. Kokolobolo będzie pierwszym w historii centrum festiwalowym, w którym będzie można napić się kawy i zjeść dawne specjały kuchni łódzkiej. To również miejsce wielu spotkań tematycznych.

Zaproszenia | miejsce: Kokolobolo – OFF Piotrkowska


 
20:00 | Before Festiwalu OFF jakiego nie znacie – OFF Piotrkowska. 

Uroczysta kolacja, wspólny stół wzdłuż OFFa, białe obrusy, lampiony, kwiaty. Muzyka na żywo – standardy lat dwudziestych i trzydziestych. 

Wydarzenie na zaproszenia. Restauracje ustalają menu (przystawka, danie główne, deser). Kolacja na zaproszenia, które dystrybuują restauracje, pula zaproszeń dla gości specjalnych. Ubrane w stroje z epoki hostessy. 

Odtworzymy klimat Łodzi międzywojennej. W nastrój wprowadzi nas kwartet muzyczny pod przewodnictwem Piotra Krzemińskiego. Oprócz swingu zagrają polskie melodie z czasu międzywojnia. W kolacji udział weźmie ok. 80 osób.

Zaproszenia | miejsce: OFF Piotrkowska


17:00 | Spotkanie autorskie z Remigiuszem Piotrowskim autorem książki Ślepy Maks. Historia Łódzkiego Ala Capone

Spotkanie z autorem książki o Ślepym Maksie – Remigiuszem Piotrowskim. Spotkanie we współpracy z Domem Literatury – wstęp wolny.
Spotkanie w restauracji Kokolobolo – prowadzenie dyrektor Domu Literatury, Mateusz Sidor.

Kim był Ślepy Maks, a właściwie Menachem Bornsztajn? To postać, której historia jest ściśle związana z XX-wiecznym, łódzkim lokalem „Kokolobolo”. Przez lata, opowieści o nim jako Łódzkim Al Capone, żydowskim Robin Hoodzie czy Janosiku z Bałut stały się częścią miejskiej tradycji. Na jego temat powstały 4 książki i spektakl teatralny w Teatrze Nowym.

Wstęp wolny | miejsce: Kokolobolo – OFF Piotrkowska


 
12:00 | 14:00 | 16:00 | Tramwaj imprezowy

Tramwaj imprezowy – podróż po najdłuższej trasie z przewodnikiem, który opowie o ciekawych miejscach w Łodzi. Ponieważ jest to tramwaj imprezowy, to przygotowaliśmy całe mnóstwo niespodzianek

Pierwszy kurs: 12:00
Drugi kurs: 14:00
Trzeci kurs; 16:00

Obowiązują bilety | miejsce zbiórki: Stajnia Jednorożców / Przystanek Centrum


19:00 | Spotkanie ze współczesnym alchemikiem, czyli degustacja trunków wszelakich.

Spotkanie z Michałem Szymańskim, współczesnym alchemikiem, który opowie jak dawnie destylowano olejki eteryczne, tworząc ekstrakty ziołowe. 

Wstęp wolny | miejsce: Kokolobolo – OFF Piotrkowska


 
19:00 | Tańczymy swing, walc i tango. 

Lata dwudzieste, lata trzydzieste. Muzyka na żywo. OFF tańczy.

Wstęp wolny | miejsce: Dziedziniec OFFa – OFF Piotrkowska


 

14:00 – 16:00 | Tranbus

Sentymentalna podróż śladami restauracji, których już nie ma – podróż z przewodnikiem szynobusem.

Obowiązują bilety | miejsce zbiórki: Kokolobolo – Off Piotrkowska


 
19:00 | Kolacja ze Ślepym Maksem

Kolacja ze Ślepym Maksem, czyli historia o przebiegłym i sprytnym królu mrocznego półświatka Łodzi dwudziestolecia międzywojennego. Kolacji towarzyszyć będą piosenki w wykonaniu aktorów Teatru Nowego ze spektaklu Ślepy Maks. Goście wspólnie z aktorami spróbują rozwikłać zagadkę kryminalną. Ślepy Maks, a właściwie Menachem Bornsztajn to postać, której historia jest ściśle związana z XX-wiecznym, łódzkim lokalem „Kokolobolo”. Przez lata, opowieści o nim jako Łódzkim Al Capone, żydowskim Robin Hoodzie czy Janosiku z Bałut stały się częścią miejskiej tradycji 

Ślepy Maks (nazywany tak z powodu wady wzroku), z pochodzenia Żyd, był specjalistą od ściągania długów i haraczy. Swoją działalność rozpoczął po I wojnie światowej, a zajmował się głównie wymierzaniem kar, rozstrzyganiem sporów oraz egzekwowaniem należności. Policja tolerowała jego, niezbyt zgodne z prawem, poczynania ponieważ, wprowadził on pewien porządek, który stał się poniekąd ułatwieniem dla ich pracy.

Miejscem, które Ślepy Maks upodobał sobie na swoją siedzibę była właśnie knajpa „Kokolobolo” i to przed nią doszło do najsłynniej sceny gangsterskiej w międzywojennej Łodzi. 19 września 1929 roku zabił on rewolwerem swojego największego wroga, za co ostatecznie został uniewinniony. Całe wydarzenie było również powszechnie opisywane w lokalnej prasie.

Legendarny przestępca zmarł 18 maja 1960 roku i został pochowany na Cmentarzu żydowskim w Łodzi. Jego losy stały się jednak inspiracją dla wielu książek, filmów, spektaklu oraz gry miejskiej, a w ubiegłym roku na ścianie kamienicy znajdującej się obok miejsca, w którym niegdyś stała knajpa „Kokolobolo”, powstał specjalny mural, upamiętniający jego postać.

Kolacja – kuchnia międzywojenna.
Cena od osoby 125,00 zł

Obowiązują bilety | miejsce kolacji: RestauracjaKokolobolo – Off Piotrkowska

10:00 – 15:00 | Piknik na Księżym Młynie 

Piknik na Księżym Młynie – rekonstrukcja życia codziennego fabrykanckiej Łodzi, muzyka, wystawa roślin, zbiórka dobroczynna, park śniadaniowy – wystawcy (lody, dziczyzna, napoje, sery, chleb itp.), rękodzieło. Imprezy dla rodzin, seniorów i dzieci.

Wstęp wolny | miejsce: Księży Młyn 16 – Stacja Księży Młyn 

Imprezy dla dzieci.


 
20:00 | Zakończenie 17. Edycji Festiwalu Dobrego Smaku – Gala finałowa – rozdanie nagród.

Obowiązują zaproszenia | miejsce: