HARMONOGRAM

12.08 od godz. 13:00 – 15.08 do godz. 18:00

Konkurs na najlepsze danie/lody/desery lodowe/koktajle alkoholowe

Nowa kategoria lody i desery lodowe zamiast deseru i napoju.

Uruchomimy system do głosowania. Nie zapraszamy w tym roku jurorów. Oceniać będą konsumenci.

11:00 | Konferencja prasowa, połączona z oficjalnym otwarciem centrum festiwalowego. Kokolobolo – OFF Piotrkowska

Wracamy do historii XX- lecia międzywojennego. „Kokolobolo” to łódzka knajpa, która powstała na początku XX wieku na rogu ulic Pomorskiej 11 i Wschodniej 28. Znajdowała się więc, na granicy dwóch części miasta – bogatej i biednej, za jaką uważano Bałuty. Stał się miejscem spotkań miejskich przestępców, m.in. Ślepego Maksa.

Restauracja będzie znajdować się na OFF Piotrkowska, od strony ul. Roosevelta. Kokolobolo będzie pierwszym w historii centrum festiwalowym, w którym będzie można napić się kawy i zjeść dawne specjały kuchni łódzkiej. To również miejsce wielu spotkań tematycznych.

Zaproszenia | miejsce: Kokolobolo – OFF Piotrkowska


 
20:00 | Before Festiwalu OFF jakiego nie znacie – OFF Piotrkowska. 

Before Festiwalu OFF jakiego nie znacie – OFF Piotrkowska. 

Before Festiwalu OFF jakiego nie znacie – uroczysta kolacja przy wspólnym stole na OFF Piotrkowskiej w towarzystwie muzyki na żywo lat dwudziestych i trzydziestych w wykonaniu kwartetu Piotra Krzemińskiego. Będzie to czas na wspólne rozmowy przy biesiadnym stole w klimacie Łodzi międzywojennej. Wydarzenie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc. Udział biorą wszystkie restauracje z OFFa: Doki, Spółdzielnia, Drukarnia Skład Wina i Chleba, Pracownia Aperitivo, MitMi food&friends, Nóż, SHAMO, Len i Bawełna oraz pop up restaurant Kokolobolo. 

Odtworzymy klimat Łodzi międzywojennej. W nastrój wprowadzi nas kwartet muzyczny pod przewodnictwem Piotra Krzemińskiego. Oprócz swingu zagrają polskie melodie z czasu międzywojnia.

Zaproszenia | miejsce: OFF Piotrkowska


17:00 | Spotkanie autorskie z Remigiuszem Piotrowskim autorem książki Ślepy Maks. Historia Łódzkiego Ala Capone

Spotkanie z autorem książki o Ślepym Maksie – Remigiuszem Piotrowskim. Spotkanie we współpracy z Domem Literatury – wstęp wolny.
Spotkanie w restauracji Kokolobolo – prowadzenie dyrektor Domu Literatury, Mateusz Sidor.

Kim był Ślepy Maks, a właściwie Menachem Bornsztajn? To postać, której historia jest ściśle związana z XX-wiecznym, łódzkim lokalem „Kokolobolo”. Przez lata, opowieści o nim jako Łódzkim Al Capone, żydowskim Robin Hoodzie czy Janosiku z Bałut stały się częścią miejskiej tradycji. Na jego temat powstały 4 książki i spektakl teatralny w Teatrze Nowym.

Wstęp wolny | miejsce: Kokolobolo – OFF Piotrkowska


 
12:00 | 14:00 | 16:00 | Tramwaj imprezowy

Tramwaj imprezowy – podróż po najdłuższej trasie z przewodnikiem, który opowie o ciekawych miejscach w Łodzi. Ponieważ jest to tramwaj imprezowy, to przygotowaliśmy całe mnóstwo niespodzianek. Bilet 15 zł.

Pierwszy kurs: 12:00
Drugi kurs: 14:00
Trzeci kurs; 16:00

Obowiązują bilety | miejsce zbiórki: Stajnia Jednorożców / Przystanek Centrum


19:00 | Spotkanie ze współczesnym alchemikiem, czyli degustacja trunków wszelakich.

Spotkanie z Michałem Szymańskim, współczesnym alchemikiem, który opowie jak dawnie destylowano olejki eteryczne, tworząc ekstrakty ziołowe. Spróbujecie też piwa, z powstaniem którego wiąże się pewna historia rodzinna.

Wstęp wolny | miejsce: Kokolobolo – OFF Piotrkowska


 

Mini warsztaty koktajlowe, czyli spotkanie z kulturą barową lat dwudziestych minionego wieku!

Partnerem wydarzenia jest PINOT. Wejście płatne: 20 zł.

Warsztaty od godz. 16:00, trwają po pół godz. i są różne tematycznie: 

1. Łódzki Ala Capone, godz. 16:00

Zobacz co pili wpływowi gangsterzy lat dwudziestych na tajnych imprezach.Pod czujnym okiem barmana sam przygotuj ulubiony koktajl gangsterskiej śmietanki.

Alkohol – GIN 
Koktajl – SOUTHSIDE

2. Francuski bankiet na Piotrkowskiej, godz. 17:00

Impreza w stylu Gatsby’ego to klasa sama w sobie. Koktajle serwowane na takich przyjęciach zaskakiwały szykiem i wytwornością. Poznaj niuanse koktajlowe lat 20.

Alkohol – GIN 
Koktajl – FRENCH 75

3. Szkocki przemytnik, rozmowa w porcie, godz. 18:00

Nuta historii i opowieść o najznamienitszym przemytniku alkoholu. 
Zasmakuj jeden z niewielu na świecie koktajli na szkockiej whisky, który pokochała Ameryka w czasach prohibicji. Pod czujnym okiem barmana sam przygotuj mało znany dawny klasyk koktajlowy na szkockiej whisky. 

Alkohol – WHISKY SZKOCKA 
Koktajl – BLOOD AND SAND 

4. Pijany marynarz z królewskiej floty, godz. 19:00

Na Brytyjskim statku pijanym być nie wolno, ale pić trzeba! Wczuj się  w  historię i zasmakuj zwyczajowej dziennej porcji marynarskiego rumu! Przyrządź orzeźwiający rumowy koktajl stworzony w czasach prohibicji na rumie przemycanym z Kuby. Alkohol –RUM
Koktajl – MARY PICKFORD 

5. Dżentelmen w starym stylu, godz. 20:00

Są ludzie, którzy nie zmieniają swoich nawyków, są też koktajle, które od ponad 100 lat są najchętniej wybierane i zamawiane na całym świecie. Odkryj drinka który, według niektórych jest definicją słowa koktajl i zarazem najstarszą recepturą na świecie. Poznaj niezrównany klasyk i przygotuj własne Old Fashion. 

Alkohol – BURBON
Koktajle – OLD FASHION

19:00 | Tańczymy swing, walc i tango. 

 Lata dwudzieste, lata trzydzieste. Będziemy tańczyć i bawić się przy muzyce na żywo, a także szlifować swoje umiejętności taneczne z profesjonalistami. Zabierz swoich przyjaciół, drugą połówkę, a nawet całą rodzinę!

Impreza otwarta dla wszystkich gości.
Tanecznych kroków uczyć będą instruktorzy szkoły Swing Promised Land.
Grać będą muzycy z grupy Mokollective 
Saksofon – Szymon Bońkowski 
Piano – Mateusz Ozga
Kontrabas – Łukasz Kotasiński 
Perkusja – Mateusz Panasiuk 

Wstęp wolny | miejsce: Dziedziniec OFFa – OFF Piotrkowska


| Tranbus
12:00 – 14:30 
15:00 – 17:30 

Sentymentalna podróż śladami restauracji, których już nie ma – podróż z przewodnikiem szynobusem.

Obowiązują bilety | miejsce zbiórki:

Stary Rynek


 
 19:00 | Kolacja ze Ślepym Maksem

Kolacja ze Ślepym Maksem, czyli historia o przebiegłym i sprytnym królu mrocznego półświatka Łodzi dwudziestolecia międzywojennego. Kolacji towarzyszyć będą piosenki w wykonaniu aktorów Teatru Nowego ze spektaklu Ślepy Maks. Goście wspólnie z aktorami spróbują rozwikłać zagadkę kryminalną. Ślepy Maks, a właściwie Menachem Bornsztajn to postać, której historia jest ściśle związana z XX-wiecznym, łódzkim lokalem „Kokolobolo”. Przez lata, opowieści o nim jako Łódzkim Al Capone, żydowskim Robin Hoodzie czy Janosiku z Bałut stały się częścią miejskiej tradycji 

Ślepy Maks (nazywany tak z powodu wady wzroku), z pochodzenia Żyd, był specjalistą od ściągania długów i haraczy. Swoją działalność rozpoczął po I wojnie światowej, a zajmował się głównie wymierzaniem kar, rozstrzyganiem sporów oraz egzekwowaniem należności. Policja tolerowała jego, niezbyt zgodne z prawem, poczynania ponieważ, wprowadził on pewien porządek, który stał się poniekąd ułatwieniem dla ich pracy.

Miejscem, które Ślepy Maks upodobał sobie na swoją siedzibę była właśnie knajpa „Kokolobolo” i to przed nią doszło do najsłynniej sceny gangsterskiej w międzywojennej Łodzi. 19 września 1929 roku zabił on rewolwerem swojego największego wroga, za co ostatecznie został uniewinniony. Całe wydarzenie było również powszechnie opisywane w lokalnej prasie.

Legendarny przestępca zmarł 18 maja 1960 roku i został pochowany na Cmentarzu żydowskim w Łodzi. Jego losy stały się jednak inspiracją dla wielu książek, filmów, spektaklu oraz gry miejskiej, a w ubiegłym roku na ścianie kamienicy znajdującej się obok miejsca, w którym niegdyś stała knajpa „Kokolobolo”, powstał specjalny mural, upamiętniający jego postać.

Kolacja – kuchnia międzywojenna.
Cena od osoby 125,00 zł

Obowiązują bilety | miejsce kolacji: Restauracja Kokolobolo – OFF Piotrkowska.

11:00 – 16:00 | Piknik na Księżym Młynie 

Wszystkich miłośników pikników i dobrego jedzenia, zapraszamy 15 sierpnia na Księży Młyn na kulinarną plenerową ucztę. 

Wśród zieleni drzew na Kocim Szlaku czekać na Was będą liczne stoiska z wysokiej jakości ekologicznymi produktami od naszych sprawdzonych dostawców.
Tych, którzy korzystają z każdej okazji, by zdobywać nowe umiejętności, zapraszamy na warsztaty z dziczyzny organizowane wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi i marką Dobre z Lasu. Poprowadzi je Jakub Wolski
Lodz AirPort przygotował animacje dla dzieci. Przybywajcie więc na Księży Młyn z całą rodziną.  
Zapraszamy na Koci Szlak od godz. 11:00 do 16:00


Imprezy dla rodzin, seniorów i dzieci.

Wstęp wolny | miejsce: Księży Młyn 16 – Stacja Księży Młyn 

Imprezy dla dzieci.


 
20:00 | Księży Młyn. Zakończenie 17. Edycji Festiwalu Dobrego Smaku – rozdanie nagród.
No products in the cart.