Powrót do wpisów

O co chodzi w Festiwalu Dobrego Smaku

Zaczęło się w 2003 roku …

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się wtedy, gdy kulinaria nie cieszyły się jeszcze tak wielką popularnością jak teraz, a przy Piotrkowskiej w Łodzi funkcjonowało ok. 20 restauracji i kawiarni.

 

Wyjście do restauracji było czymś wyjątkowym, odświętnym i niecodziennym. Nie każdy miał na tyle odwagi, aby pójść do restauracji bez towarzystwa, bo było tak jakoś głupio samemu zasiadać przy stoliku. 

Festiwal w tamtych czasach miał też inną formułę. Szefowie kuchni gotowali swoje konkursowe potrawy w jednym z centrów handlowych, jury oceniało przygotowane menu, a śledzący to wydarzenie widzowie, musieli obejść się zapachem przygotowywanych smakołyków. Bardzo to była niekomfortowa dla wszystkich sytuacja. W jury zasiadali znani z ekranów kucharze: Kuroń, Pascal, Sowa, Scheller i wielu innych. 

Nadeszła zmiana

Wszystko zmieniło się podczas 7. edycji, kiedy to pojawiła się nowa formuła wydarzenia i trwa niezmiennie do teraz. W tamtych czasach było to coś nieznanego. Festiwalowicze oblegali restauracje i kawiarnie, każdy chciał spróbować konkursowego dania, co nie było takie łatwe, bo nie wszystkie lokale były przygotowane na tak duże zainteresowanie gości.  Dania festiwalowe kosztowały tylko 7 złotych!

 

 

 

 

I choć pojawiły się nowe festiwale kulinarne, które naśladują ideę FDS, to zainteresowanie łodzian  tym wydarzeniem nie słabnie. Konkursowe potrawy, desery i koktajle alkoholowe ocenia profesjonalne Jury, złożone z uznanych szefów kuchni. W Jury nigdy nie zasiadli Organizatorzy FDS.

 Hitem festiwalu są mapki, które drukowane są w tysiącach sztuk, na których uczestnicy zapisują uwagi i oceny. Są tacy, którzy je kolekcjonują. 

Cena propozycji festiwalowych była zawsze promocyjna, tak aby uczestnicy mogli spróbować jak najwięcej potraw i deserów. 

Organizatorom zawsze zależało na wysokim poziomie konkursu i oprawie wydarzenia. Co roku odbywa się inauguracja Festiwalu, gala rozdania nagród, imprezy towarzyszące. warsztaty kulinarne.

Idea festiwalu

Przez cztery dni Festiwalu należy spróbować jak najwięcej dań i deserów, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Każdego roku jest tamat przewodni wydarzenia, np. Zapomniane na nowo odkryte, Cztery kolory, cztery smaki, Śródziemnomorskie smaki, Dania inspirowane filmem. 

Szefowie kuchni i cukiernicy powinni przygotować danie lub deser, inspirując się tematem przewodnim. 

Uczestnicy festiwalu chodzą od restauracji do restauracji, próbując degustacyjnych potraw. Bywa, że jednego dania próbują dwie osoby, bo przecież chodzi o to, by doświadczyć jak najwięcej kulinarnych doznań.  

Wszelkie prawa do zdjęć i treści zastrzeżone | Festiwal Dobrego Smaku® 2021 |
Polityka prywatności / Warunki użytkowania