Powrót do wpisów

Przepis na pizzę domową

Przepis Valerio Valle z Pizzerii Tutti Santi, która właśnie otworzyła się w Łodzi. Valerio jest mistrzem Europy w pizzy klasycznej i wicemistrzem świata w pizzy z mąki Kamut.

1 kg maki, 550 g wody, 10 g drożdży, 30 g oliwy z oliwek, 25 g soli

Wykonanie

Drożdże rozpuścić w 50 g letniej przegotowanej wodzie. Odstawiamy na 10 minut. Do dużej miski wsypujemy mąkę, wlewamy rozpuszczone drożdże. Dopiero po dokładnym wymieszaniu drożdży z mąką dodajemy sól i pozostałe 500 g wody. Mieszamy ok. minutę. Następnie wlewamy oliwę z oliwek i ponownie mieszamy aż ciasto będzie zwarte i gładkie. Nie powinno nie kleić. Odstawiamy na ok. 2-3 godz. aż podwoi swoją objętość.

Nowo otwarta pizzeria Tutti Santi, Łódź, ul. Piotrkowska 293-305

Z wyrośniętego ciasta formujemy kulki ok. 220 g i rozciągamy je, formując okrągły placek. Rozciągamy go do potrzebnej wielkości lub rozwałkujemy. Następnie układamy je na blasze wysmarowanej oliwą i dodajemy sos pomidorowy. Ponownie odstawiamy ciasto, aby dojrzało. Po godzinie wkładamy je do piekarnika i pieczemy 6 min w maksymalnej temperaturze. Po tym czasie wyciągamy ciasto, dodajemy ulubione składniki i wkładamy do piekarnika na kolejne 5-6 min. Część składników można ułożyć już po jej upieczeniu, np. rukolę, roszponkę lub wędliny dojrzewające.

Wszelkie prawa do zdjęć i treści zastrzeżone | Festiwal Dobrego Smaku® 2021 |
Polityka prywatności / Warunki użytkowania