bloomsday

16-17 czerwca 2023

Literatura i kulinaria, czyli co ma wspólnego Ulisses Jamesa Joyc’a
z jedzeniem.

Bloomsday – coroczne święto obchodzone 16 czerwca dla uczczenia irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a i upamiętnienia jego twórczości, a przede wszystkim powieści Ulisses, której akcja w większości rozgrywa się 16 czerwca 1904 roku. Główne obchody święta odbywają się w Dublinie w Irlandii, miejscu akcji powieści. Wydarzenie organizowane jest w innych miastach na świecie.

Obecnie, według szacunków Joyce Centrum, co roku do Dublina ściąga na Bloomsday kilka tysięcy ludzi, a siedzibę instytucji odwiedza rocznie nawet 30 tys. osób. Miejmy nadzieję, że tym świętem zainteresujemy też łodzian.

 

Partnerem wydarzeń jest Łódzkie Centrum Wydarzeń

PROGRAM 

 Festiwalowe wydarzenia w ramach Bloomsday: 😀

1. Śniadanie Pana Blooma, 16-18 czerwca
W wybranych restauracjach propozycje irlandzkich śniadań – rolę główna zagra ulubiona przez Blooma gorgonzola 🧀😋

Lista restauracji i kawiarni : http://bit.ly/3oY8yx5

2. 16 czerwca, godz. 18:00.
Spotkanie autorskie z Bartkiem Kieżunem, autorem książek i podróżnikiem: Italia do zjedzenia, Ateny do zjedzenia, Hiszpania do zjedzenia czy Portugalia do zjedzenia. Ostatnio widziano go w Neapolu, więc o tym miejscu będzie kolejna książka. Spotkanie prowadzi Dorota Ceran.
Miejsce Obiecana Cafe. Wstęp wolny.

3. 16 czerwca, godz. 18:00
Spotkanie z Maciejem Świerkockim, autorem nowego przekładu Ulissesa. Spotkanie poprowadzi prof. literatury z UŁ Jarosław Płuciennik, Teatr Komedii Impro w Łodzi, OFF Piotrkowska. Wstęp wolny.

4. 16 czerwca, godz.19:00, Irish Pub, Piotrkowska 77.

Inauguracja Festiwalu – Irlandzki wieczór, specjalnie przygotowana kolacja. Znakomite menu i muzyka na żywo. Wcześniejsza rezerwacja w restauracji. Rezerwacje 500 228 000

Bloomsday menu aktualne

5. 16 czerwca, godz. 20:00 – Teatr Komedii Impro w Łodzi, OFF Piotrkowska, improwizowane przedstawienie teatralne luźno nawiązujące do Ulissesa.

 


 6. 17 czerwca, godz. 12:00 Weranda Irish Pub Fundacja Kultury Irlandzkiej zaprasza na warsztaty pt. W krainie skrzatów, wróek i olbrzymów (dzieci do 12 roku poznają irlandzkie banie, na podstawie których bdą malowa. Poznają też oryginalne irlandzkie stroje.

 

7. 17 czerwca, godz. 14:00, Weranda  Irish Pub. 

Czy jesteś gotowy na odkrycie swojego pisarskiego talentu? Zapraszamy Cię do udziału w naszych niekonwencjonalnych warsztatach pisarskich. Zamiast typowego wykładu “jak pisać”, proponujemy Ci możliwość uczestnictwa w intensywnych, twórczych dyskusjach i pracy nad własnymi tekstami – może to być wiersz lub krótka forma prozatorska. Przyjdź z własnymi próbami literackimi i doświadcz inspirującej wymiany myśli z innymi uczestnikami. Ale spokojnie, nie musisz być już pisarzem, by do nas dołączyć. Nasze warsztaty są otwarte również dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą.

Warsztaty twórczego pisania poprowadzi prof. Mariusz Gołąb z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego (twórcze pisanie).

 

8. 17 czerwca, godz. 16:00, Spotkanie autorskie z Łukaszem Modelskim, autorem książek z pogranicza literatury i kulinariów: Piąty smak, Rozmowy przy jedzeniu, Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek.

Łukasz Modelski to mediewista i dziennikarz. Studiował w Warszawie, Poitiers i Paryżu. Pisuje felietony do Czasu Wina, prowadzi literacko-kulinarną Drogę przez mąkę w radiu.


 9. 18 czerwca, niedziela od 11:00, Piknik w Tubajce pt. „Oswajanie Ulissesa.” : Zabawa przy śniadaniu Blooma. 

Co współczesny Ulisses robiłby przez 18 godzin w Łodzi ? Każdy uczestnik po kolei ma za zadanie wymyślić po 2 godziny z jego dnia nawiązując do poprzednika, tak żeby razem tworzyły spójna całość.
Plac Zwycięstwa 3 (Park Źródliska).

No products in the cart.