Spotkanie z Remigiuszem Piotrowskim autorem książki “Ślepy Maks. Historia Łódzkiego Ala Capone”

Data

Spotkanie poprowadzi dyr. Domu Literatury, Mateusz Sidor. 12.08/czwartek/godz. 17:00

Nie wszyscy łodzianie wiedzą kim był Ślepy Maks. A to przecież żywa legenda naszego miasta. Górale maja swojego Janosika, Włosi Ala Capone, Anglicy Robin Hooda, a my Ślepego Maksa.

Kim był człowiek, którego kochały kobiety, a poważali mężczyźni? Czym sobie zasłużył, że gdy miał trafić za zabójstwo do więzienia łodzianie tłumnie protestowali? Kim był ten analfabeta, znający cztery języki obce? I dlaczego była to na tyle interesująca postać, że powstały o nim cztery książki i sztuka teatralna w łódzkim Teatrze Nowym.

Menachem Bornsztajn dorastał na Bałutach w bardzo biednej rodzinie. Wcześnie stracił ojca i był zmuszony do żebrania, aby przeżyć. Wkrótce znalazł jednak lepszy sposób na zarabianie, bowiem został szefem gangu.Jeszcze przed pierwszą wojną podporządkował sobie półświatek przestępczy, zakładając żydowski sąd złodziejski zwany dintojrą. 

Przy ul. Sienkiewicza 9 powstało Biuro Próśb i Podań „Obrona”. To tutaj łodzianie się zgłaszali, gdy zostali okradzeni z rzeczy lub pieniędzy. Ponoć biuro funkcjonowało bez zarzutów, a właściciele szybko odzyskiwali utracone mienie. Stąd popularność Ślepego Maksa. 

W czasie I wojny światowej wyjechał do Niemiec. Powrócił po 6 latach i od razu założył kolejną organizację „Bratnia Pomoc”. Kolejny raz Maks pomagał ludziom, ale też wymierzał surowe kary i rozstrzygał spory. W stowarzyszeniu najbliższym współpracownikiem był Srul Kalma Balberman, którego Ślepy Maks zabił przed piwiarnią Icka Lajbcygiera Kokolowole (róg Pomorskiej i Wschodniej). Sąd uniewinnił zabójcę, twierdząc, że ten działał w obronie koniecznej. 

W końcu jednak za rozboje i wymuszania trafił na ponad 3 lata do więzienia. 

Trudno powiedzieć co robił w czasie II wojny światowej, prawdopodobnie uciekł do Kazachstanu. Do Łodzi powrócił w 1946 roku. Ożenił się po raz drugi z Alicją 42 lata młodszą. Ponoć małżonka Maksa żyje, ale nie chce wypowiadać się na temat przeszłości swojego małżonka.

Umarł w 1960 r., został pochowany na Cmentarzu Żydowskim, spoczywa na przeciw mauzoleum Izraela Poznańskiego.

Więcej
CiekawYCH INFORMACJI